”Alla som är nya måste väl bevisa sig”

Isabell Bengtsson skulle bara testa på som brunnsborrare. Sju år senare är hon B-certifierad borrtekniker.
Ibland tar livet oväntade vändningar. Som när Dan Inge Fäldt på AB DI Tech i Vårgårda kom hem till Isabell Bengtssons pappa för att leverera en kollektor. Några veckor senare hade Isabell påbörjat sin bana som brunnsborrare. I dag är hon B-certifierad borrtekniker.
Isabell Bengtsson beskriver sig själv som väldigt introvert, framför allt i tonåren som var struliga för henne. Hennes pappa hade tidigare egen borrfirma och kände på så sätt Dan Inge Fäldt. Han frågade därför Dan Inge om Isabell kunde börja jobba på DI Tech för att komma ut och prova på arbetslivet. Efter ett par veckor ringde Dan Inge och erbjöd henne jobb.
– Jag tänkte att jag får väl ge det ett försök. Första månaderna kom jag hem och somnade som en sten i soffan. Men klarar du första vintern, då klarar du yrket, sa pappa till mig.
Isabell fick möjlighet att lära sig yrket från grunden: montera vattenpumpar, koppla ihop bergvärmen på utsidan samt köra riggen. Bit för bit har hon få ta större ansvar för att i dag vara B-certifierad borrtekniker.
– Jag skulle ju bara testa. Nu sitter jag här sju år senare och kommer väl bli kvar så länge företaget lever.
Bara att lära sig att prata med folk var ett stort steg för den introverte Isabell. – Yrket och främst Dan Inge har stärkt mig genom att jag hela tiden blir utmanad. Jag måste ut och prata med både kunder och leverantörer. Nu går det bättre, jag är inte lika introvert längre.
Hon trivs bra som brunnsborrare. En viktig orsak är hennes chef Dan Inge Fäldt.
– Vår jargong gör att jag aldrig vet vad nästa dag har att erbjuda, även om vi gör ungefär samma sak varje dag. Jag får också se mycket av Sverige, har fått komma till många småorter jag tidigare aldrig ens tänkt på att de finns. Det är väl det som driver mig, att få se nya platser hela tiden. Jag skulle inte klara av att sitta på ett kontor hela dagarna.
Isabell upplever inte att hon blir särskilt annorlunda behandlad för att hon är kvinna.
– I början var jag så introvert att ingen pratade särskilt mycket med mig. Nu kan jag prata mer med kunderna. Men jag minns ett tillfälle i början då vi var hos en äldre man. Han skulle absolut bära grejerna åt mig, bara för att jag var tjej.
Hur kändes det?
– Det var blandat. Det hade varit bra om vi hade hjälpts åt och burit i var sin ände.Men han skulle ta allt själv. Det var väl inte direkt stötande, men lite förolämpad kände jag mig ändå.
Händer det ofta att kunder eller leverantörer bemöter dig så?
– Det händer att folk frågar, då säger jag att jag inte behöver hjälp. Men jag får ofta höra ”vad kul att en tjej är med”. Då svarar jag samma sak tillbaka, att det är kul att komma dit. Det är väl främst de äldre generationerna som tycker att det är fräckt med tjejer i den här typen av yrken. Precis som en del tycker samma sak om killar som jobbar i vården.
Upplever du att kön har betydelse i yrkeslivet?
– Jag tycker faktiskt inte det. Alla som är nya måste väl bevisa sig, ta för sig och våga vara lite rappa i käften. Samtidigt är det viktigt att kunna läsa signaler så att man inte bara går på.
– Jag tror det finns fler kvinnor i branschen än man tänker på. Det finns många som jobbar på kontor till exempel och de gör ju lika mycket nytta där, tar in jobb och sköter fakturering. Det är lika mycket värt som att stå i fält. Men jag tror inte den inställningen är så vanlig i branschen, många ifrågasätter nog nyttan med det som görs på kontoret.
Är det ett svårt jobb?
– Nja, det är som att lära sig cykla. Har du en gång lärt dig så sitter det. Det beror även på vilken rigg du har. Den vi har i dag kan man sitta i bilen och fjärrstyra och går jag för nära stängs luften från kompressorn av automatiskt. Det är en viktig arbetsmiljöfråga. Sådant kanske kan locka fler kvinnor till yrket.
Vad säger du till andra tjejer som kanske sneglar på yrket?
– Våga testa! Många tror att man måste vara fysiskt väldigt stark, men det stämmer inte. Allt handlar om teknik. Du behöver kanske stärka upp ryggen lite, men annars ligger jag inte på gymmet för att klara jobbet. Borrstänger och foderrör är absolut tunga att bära fram, men lyfter du rätt så kommer det gå bra.
TEXT OCH FOTO: LARS WIRTÉN


Lämna en kommentar
Want to join the discussion?Dela med dig av dina synpunkter!