Borrsvängen
  • HEM
  • OM BORRSVÄNGEN
  • PRENUMERERA
  • ANNONSERA
  • KONTAKT
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu

Nyfikenheten fick Styrud att styra om

9 december, 2024/0 Kommentarer

En kombination av nyfikenhet och marknadsanalys gjorde att Rolf Borrås och hans kollegor på Styrud tidigt inriktade verksamheten på styrd borrning.

– Vi var nyfikna, vi sålde in en helt ny metod och vi låg rätt i tiden.
Så förklarar Rolf Borrås, grundare och tidigare ägare av borrjätten Styrud AB framgången när företaget under slutet av 1980- och början av 1990-talet växlade över till styrd borrning.

Det var 1978 som Rolf Borrås och hans kompanjoner startade med brunnsborrning i eget bolag. Men det var några knackiga år i början. Firman hade för lite att göra och de började ganska tidigt att se sig om efter olika sätt att bredda verksamheten för att nå andra marknader.

– Vi såg någon som hade en jordraket och där någonstans föddes väl idén att efter några år titta närmare på styrd borrning. Tekniken var ju inte ny i sig, man hade hållit på med styrd borrning i många år – men knappt alls i Sverige.

Så fick vi höra att i USA kunde de borra tre-fyrahundra meter och visste precis var de var med borrkronan. Då blev man ju riktigt nyfiken, minns Rolf.

De bestämde sig för att satsa, investerade i maskiner och började snart få uppdrag med att borra för elkablar.

– Vi såg ganska snabbt att det fanns enormt mycket att göra för den som kunde tekniken och hade utrustningen. Så det var en kombination av nyfikenhet och marknadsanalys som gjorde att vi bestämde oss för att styrd borrning var det som gällde för oss.

Styrud var redan från början flitiga med att marknadsföra sig och medverkade bland annat på ett stort antal mässor. Det ledde till jobb med att förstärka elnät, att dra fiber och senare borra elnät för vindkraft. Längre fram kom uppdrag med kommunala överföringsledningar för dricksvatten, dagvatten och avloppsvatten.

– Vi hade en ny metod och det visade sig att vi låg helt rätt i tiden. Men det var inte precis så att framgången kom över en natt. Det var mycket arbete just med att marknadsföra sig och att förklara tekniken och fördelarna för de potentiella kunderna, säger Rolf Borrås.

Lite så är det fortfarande, kan Rolf konstatera när han studerar dagens marknad.

– Styrd borrning är ju en schaktfri teknik, men av någon anledning är det så att fast marknaden är stor och fördelarna många så glöms tekniken ofta bort. Det verkar sitta i ryggmärgen att gräva och schakta, när man i väldigt många fall i stället kan gå under jord utan att störa det som finns ovanpå.

Rolfs mantra när han i dag tar uppdrag som mentor och affärscoach är ”Tänk alltid schaktfritt”. Han ser stora möjligheter för de borrföretag som nu bestämmer sig för att satsa på styrd borrning.

– Det är fortfarande en stor marknad med väldig potential genom det stora behovet att förnya elnät, fibernät och kommunala VA-anläggningar. Tekniken har också stora fördelar både miljö- och kostnadsmässigt. Styrd borrning erbjuder också många möjligheter att nischa sig och bli specialist på ett visst segment. Så jag tycker absolut det är en bra idé att börja med styrd borrning om man ser ett behov av att bredda sitt erbjudande och utveckla affärerna.

– Men kom ihåg att det inte bara är maskiner som behövs, det fordras även erfarenhet och kompetens, betonar Rolf Borrås

TEXT: JÖRGEN OLSSON FOTO: LARS WIRTÉN

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://xn--borrsvngen-v5a.se/wp-content/uploads/2020/05/Borrföretagen-ikon-80x80-1.png 333 333 Tomas Jensell https://xn--borrsvngen-v5a.se/wp-content/uploads/2020/03/Borrsvängen-logga-300x127.png Tomas Jensell2024-12-09 09:00:252024-12-09 09:00:25Nyfikenheten fick Styrud att styra om
0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annons

SENASTE NUMRET AV BORRSVÄNGEN

AKTUELLT

  • Uttag av grundvatten kräver oftast tillstånd – det här gäller
  • Bevattningsbrunnar – en nischad bransch med höga krav
  • Med förenade krafter håller bönderna koll på grundvattnet

PRENUMERERA

Vill du prenumerera på papperstidningen Borrsvängen? Klicka här!

UTGIVNING

UTGES AV: Borrföretagen i Sverige
ADRESS: Hedvig Möllers gata 12, 223 55 Lund
TELEFON: 075-700 88 20

KONTAKT

E-POST: redaktion@borrforetagen.se
WEBBPLATS: www.borrsvangen.se
REDAKTION:
Lars Wirtén, Wirtén Content Agency
Mattias Gustafsson, Borrföretagen
ANSVARIG UTGIVARE: Mattias Gustafsson
FORM & LAYOUT (tryckt version): Wirtén Content Agency

ARTIKLAR

ARTIKLAR:
Manus skall vara redaktionen tillhanda senast 4 veckor före utgivningsdag. Skriv namn, adress och telefonnummer på varje manus. För signerade artiklar svarar författarna. Tidskriften läggs ut i sin helhet (lågupplöst PDF) på Borrföretagens webbplats ca 2 veckor efter utgivningsdagen. Förbehåll mot elektronisk publicering
skall meddelas redaktionen senast på utgivningsdagen. Borrsvängen utkommer med 4 nummer per år.

ANNONSERING

ANNONSER: Jennie Hassinen, Mediapartner
jennie.hassinen@mediapartner.se
ANNONSMATERIAL: jennie.hassinen@mediapartner.se

UPPLAGA

TRYCKT UPPLAGA: 5 400 ex.
ISSN 1103-7938
Foto: Jörgen Olsson

Link to: Geoguiden samlar allt du behöver veta om geoenergi Link to: Geoguiden samlar allt du behöver veta om geoenergi Geoguiden samlar allt du behöver veta om geoenergi Link to: Styrd borrning fick affärerna i balans Link to: Styrd borrning fick affärerna i balans Styrd borrning fick affärerna i balans
Scroll to top Scroll to top Scroll to top