Borrsvängen
  • HEM
  • OM BORRSVÄNGEN
  • PRENUMERERA
  • ANNONSERA
  • KONTAKT
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu

Almedalsmingel med tipspromenad och samtal

24 oktober, 2018/0 Kommentarer

Att få göra sin röst hörd i det enorma bruset som existerar under Almedalsveckan när närmare 3 000 seminarier skall trängas in på en vecka, är inte lätt. Årets upplägg, med trevligt mingel och en tipspromenad, blev en framgång.

Tipspromenad och givande samtal om geoenergi på årets upplaga av Almedalsveckan.

Både Svenskt Geoenergicentrum och Geotec har under flera år arrangerat seminarier, och nog för att vi tycker att det har varit lyckade tillställningar, så kändes det som att det var läge att prova på något nytt.

Så på bästa tid, strax efter statsministerns kvällstal, slogs portarna upp till ett mingel i geoenergins glans. Ett kort anförande av Johan Barth som upplyste om reglerna för aftonen inledde minglet. Besökarna fick genomföra en tipspromenad med frågor baserade på de informativa planscherna som draperade väggarna i Öresundshuset. Inte förrän den enskilde lämnat in sina svar, fick man tillgång till förtäring och dryck.

Diskussioner och kunskap

Våra besökare kom från alla led. Brunnsborrare, konsulter, kommunpolitiker, fjärrvärmeproducenter, fastighetsägare, journalister och riksdagspolitiker. En gynnsam blandning för diskussion!

Det var en tillställning där besökarna under trevliga former fick god möjlighet att under ett par timmar diskutera geoenergi med varandra.

Text och foto: Johan Barth

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://xn--borrsvngen-v5a.se/wp-content/uploads/2018/10/IMG_4739.jpg 3024 4032 Jörgen Olsson https://xn--borrsvngen-v5a.se/wp-content/uploads/2020/03/Borrsvängen-logga-300x127.png Jörgen Olsson2018-10-24 11:43:482018-10-24 11:43:48Almedalsmingel med tipspromenad och samtal
Du kanske också gillar
Sveriges borrentreprenörer går samman: Nu är vi Borrföretagen!
Ett samgående som branschen har längtat efter
Leverantörer lovordar samgåendet
Nyheter från branschgrannarna
Juha Ojala har gått bort
“Vi ser oss som nya, men med mycket erfarenhet”
”Frågan har ställts, men vi säljer inte”
11 råd om du vill sälja ditt företag
0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annons

SENASTE NUMRET AV BORRSVÄNGEN

AKTUELLT

  • Uttag av grundvatten kräver oftast tillstånd – det här gäller
  • Bevattningsbrunnar – en nischad bransch med höga krav
  • Med förenade krafter håller bönderna koll på grundvattnet

PRENUMERERA

Vill du prenumerera på papperstidningen Borrsvängen? Klicka här!

UTGIVNING

UTGES AV: Borrföretagen i Sverige
ADRESS: Hedvig Möllers gata 12, 223 55 Lund
TELEFON: 075-700 88 20

KONTAKT

E-POST: redaktion@borrforetagen.se
WEBBPLATS: www.borrsvangen.se
REDAKTION:
Lars Wirtén, Wirtén Content Agency
Mattias Gustafsson, Borrföretagen
ANSVARIG UTGIVARE: Mattias Gustafsson
FORM & LAYOUT (tryckt version): Wirtén Content Agency

ARTIKLAR

ARTIKLAR:
Manus skall vara redaktionen tillhanda senast 4 veckor före utgivningsdag. Skriv namn, adress och telefonnummer på varje manus. För signerade artiklar svarar författarna. Tidskriften läggs ut i sin helhet (lågupplöst PDF) på Borrföretagens webbplats ca 2 veckor efter utgivningsdagen. Förbehåll mot elektronisk publicering
skall meddelas redaktionen senast på utgivningsdagen. Borrsvängen utkommer med 4 nummer per år.

ANNONSERING

ANNONSER: Jennie Hassinen, Mediapartner
jennie.hassinen@mediapartner.se
ANNONSMATERIAL: jennie.hassinen@mediapartner.se

UPPLAGA

TRYCKT UPPLAGA: 5 400 ex.
ISSN 1103-7938
Foto: Jörgen Olsson

Link to: Urban Eriksson har avlidit Link to: Urban Eriksson har avlidit Urban Eriksson har avlidit Link to: Jubileumstrångt på Brunnsborrardagen Link to: Jubileumstrångt på Brunnsborrardagen Jubileumstrångt på Brunnsborrardagen
Scroll to top Scroll to top Scroll to top